Hasizomgyakorlatok – hogyan végezzünk hasizomedzést otthon?
A hasizmok három csoportra oszthatók: a hosszanti, a keresztirányú és a ferde izmokra. Az egyes izmok keresztezik egymást, ez biztosítja a hasfal rugalmasságát. Elöl, az un. fehér vonal jelöli a két oldal összekapcsolódását.
Sok nő és férfi álma a lapos, kockás has. Ne feledjük azonban, hogy a hasizom nemcsak esztétikai szerepet tölt be. Alapvető feladata a hasüregben található szervek védelme, a helyes testtartás biztosítása és biztonságos törzsfordítás, előrehajlás vagy törzshajlítás lehetővé tétele. A hasizomedzés tehát egy egészséget és jó közérzetet eredményező befektetés. Ezen kívül a megfelelően kiválasztott hasizomerősítő gyakorlatok javítanak a test ezen részének megjelenésén is.
Nézzük, hogyan végezhetünk hatékony hasizomedzést otthon.
Ebből a cikkből megtudhatja:

Összefoglalók
Az otthoni hasizomgyakorlatok remek módjai annak, hogy erősítsük törzsizmainkat és fejlesszük testünk stabilitását. Ez a cikk bemutatja, hogyan végezhetünk hatékony hasizomedzést otthon, megfelelő felszerelés nélkül is. Ismerd meg a különféle gyakorlatokat, mint például a plank, a kerékpározó felülés vagy a lábemelés, amelyek mindegyike más és más izomcsoportot céloz meg. A cikk emellett tanácsokat ad a helyes technikára és a gyakorlatsorok összeállítására vonatkozóan, hogy elkerüljük a sérüléseket, és elérjük a kívánt eredményeket. Tanuld meg, hogyan építhetsz be otthoni edzésprogramodba olyan gyakorlatokat, amelyek segítenek erősíteni a hasizmokat és javítani a testtartást.
Hasizomedzés – a legfontosabb szabályok
A rendszeres hasizomedzés erősebb hasfalat és karcsúbb testalkatot eredményezhet. Az eredmény eléréséhez rendszeresség, sokoldalú gyakorlatsorok és a gyakorlatok helyes kivitelezése szükséges.
Otthoni edzés során is fontos a biztonság, ezért tartsuk be a következő javaslatokat:
- Gyakorlatok sokfélesége – az edzésterv a hasizom különböző részeire összpontosító gyakorlatokat tartalmazzon, hogy az egész hasizmot megdolgoztassuk.
- Helyes technika – ne feledkezzünk meg a gyakorlatok helyes végrehajtásáról: kulcsfontosságú a hatékonyság eléréséhez és megelőzi az esetleges sérüléseket. Mindig vegyük fel a gyakorlat végrehajtásához szükséges helyes testtartást, figyeljünk a mozdulat végrehajtására és minden ismétléskor összpontosítsunk a hasizomra.
- Fokozatosan növekvő intenzitás – az edzést kezdjük a könnyebb gyakorlatokkal, majd fokozatosan növeljük intenzitásukat: emeljük az ismétlések számát, használjunk nagyobb súlyokat vagy váltsunk a gyakorlat összetettebb változatára.
- Rendszeres edzés és rendszeres regeneráció – megfelelő szüneteket tartva, kétnaponta, azaz heti 3–4 alkalommal (semmiképp sem naponta) végezzünk hasizomedzést, lehetőleg teljes testedzés keretén belül. A hasizmok erősségére és láthatóságára jó hatással vannak az aerob gyakorlatok, mint például a futás, úszás és biciklizés.
- Egészséges táplálkozás – a hasizmok kirajzolódását a helyes táplálkozás nagy mértékben befolyásolja. Ügyeljünk a kiegyensúlyozott étrendre, amely fehérjékben, egészséges zsírokban, valamint gyümölcsökben és zöldségekben gazdag: e táplálékok elősegítik az izomépítési folyamatot és a zsírszövet csökkentését.
Ne feledjük, hogy minden test más és más! Figyeljük testünk reakcióit, az edzést mindig aktuális képességeinkhez igazítsuk. Hasizom-edzéstervért fordulhatunk fitnessztermi személyi edzőhöz, de kereshetünk ingyenes tanácsokat az interneten is. Ha bármilyen egészségügyi problémánk van, a hasizomedzések megkezdése előtt mindenképpen kérjük ki orvosunk véleményét.
Részletek itt: Hogyan tervezzük meg az edzést – tippek kezdőknek.
A legjobb hasizomgyakorlatok – otthoni hasizom-erősítéshez
A hasizmokat erősítő gyakorlatokat akár konditermi edzés befejezéseként, vagy otthoni edzésként, bármikor végezhetjük. Kezdetben az edzéshez csak egy tornaszőnyegre és kényelmes ruházatra lesz szükség. A haladóbb gyakorlatokhoz jól jöhet egypár súlyzó, edzőpad vagy egy húzódzkodórúd is.
Böngéssz a New Balance kiváló minőségű, aktuális női sportruházati kollekcióiban.
Hasizomgyakorlatok kezdőknek
- Hasprés – háton fekve hajlítsuk be a térdet és tegyük a talpat a padlóra. Tegyük a kezünket a fej mögé vagy keresztezzük a mellkason. Előrehajolva emeljük fel a felsőtestet, majd lassan engedjük vissza.
- Deszka (plank) – vegyük fel a deszkapozíciót: támaszkodjunk az alkarra és a lábujjakra. Tartsuk a törzset egyenesen, feszítsük meg a hasizmokat. Tartsuk ezt a pozíciót meghatározott ideig, legalább 30 másodpercig vagy tovább.
- Lábemelés fekvésből – háton fekve nyújtsuk ki a lábat. Megfeszített hasizommal emeljük fel a lábakat egyenesen egymás mellett tartva, majd lassan engedjük vissza.
Hasizomgyakorlatok haladóknak
- Függeszkedő lábemelés – nyújtott karokkal függeszkedjünk a húzódzkodórúdra. A térdet behajlítva emeljük fel a lábat úgy, hogy a combunk a mellkast érje, majd lassan engedjük vissza a lábat a kiinduló helyzetbe. Lassan végezzük a mozdulatsort.
- Dragon flag / gyertya – az edzőpadon háton fekve fogjuk meg a pad szélét a fej fölött. A törzset és a lábat egyszerre emelve állítsuk a testet függőleges helyzetbe. Lassan, óvatosan engedjük vissza a törzset és a lábat a kiinduló helyzetbe.
- Csavart hasprés súlyzóval – üljünk a padlóra, emeljük fel a lábunkat és keresztezzük bokában. Súllyal (pl. medicinlabda vagy súlyzó) a kézben fordítsuk a törzsünket jobbra, majd balra, mindkét oldalon a súllyal a talajt érintve.
Dinamikus hasizomgyakorlatok
- Kerékpározás – háton fekve, a térdeket 90 fokos szögben tartva emeljük fel a lábat. Emeljük fel a törzs felső részét, és elfordulva, bal könyökkel érintsük meg a jobb térdet, majd jobb könyökkel a bal térdet, egymás után, felváltva.
- Hegymászó – vegyük fel a deszkapozíciót: támaszkodjunk a tenyérre és a lábujjakra. Váltakozva húzzuk a térdet a mellkashoz, hasonlóan a helyben futáshoz. A hasizmot megfeszítve, tempósan végezzük a gyakorlatot.
- Olló – háton fekve, emeljük a lábat 15 cm-re a talajtól. Váltakozva keresztezzük a lábakat, egyiket a másik fölött, közben kis terpeszben tartva.
Itt az idő az sportruházat kiválasztásához! Eddz kényelmesen!
Milyen öltözet szükséges egy hasizomedzéshez? Hasizomedzéskor is a kényelem a fontos, úgy mint konditeremben, fitnesszórán vagy futáskor is. Választhatunk hagyományos pólót, ujjatlan trikót vagy sportmelltartót, mellé pedig leggingset, rövid- vagy szabadidőnadrágot. Mindig kiváló minőségű, rugalmas, légáteresztő és nedvességelvezető anyagokból, pl. pamutból vagy korszerű poliészterből készült ruházatot válasszunk.
Nézzük meg, hogy mit javasol a New Balance útmutató: Sportruházat – kényelmes ruhadarabok hatékony edzéshez.
Források
- 1. Jakicic, J. M., Winters, C., Lang, W., & Wing, R. R. (1999). Effects of intermittent exercise and use of home exercise equipment on adherence, weight loss, and fitness in overweight women: a randomized trial. Jama, 282(16), 1554-1560.
- 2. Maeo, S., Takahashi, T., & Takai, Y. (2013). Trunk muscle activities during abdominal bracing: comparison among muscles and exercises. BMC Research Notes, 6(1), 1-6.
- 3. Urquhart, D. M., Hodges, P. W., Allen, T. J., & Story, I. H. (2005). Abdominal muscle recruitment during a range of voluntary exercises. Manual Therapy, 10(1), 144-153.
- 4. Cissik, J. M. (2002). Programming abdominal training, Part I. Strength & Conditioning Journal, 24(1), 19-25.