Hogyan tisztítsuk sportcipőnket? Javaslatok sportcipők tisztántartásához
A futófelszerelés legfontosabb eleme egy pár kiváló minőségű futócipő, hiszen egy jól megválasztott lábbeli amortizációs kialakításának köszönhetően hatékonyan minimalizálja a futás közben keletkező, lábfejre ható ütődéseket. Rendszeres ápolással cipőnket nemcsak hosszabb ideig használhatjuk, hanem sokáig a futás esztétikus kiegészítője marad.
Ismerkedjünk meg a szövet és bőr sportcipők tisztítására vonatkozó legfontosabb tudnivalókkal.
Ebből a cikkből megtudhatja:

Összefoglalók
A sportcipők megfelelő tisztítása és karbantartása elengedhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon is megőrizzük állapotukat és kényelmüket. Ez a cikk bemutatja, hogyan tisztítsuk a sportcipőket hatékonyan. Ismerd meg a különböző anyagtípusoknak megfelelő tisztítási módszereket, legyen szó szövet, bőr vagy hálós felületről. A cikkben találsz tanácsokat a cipők alapos tisztítására, a talpápolásra, valamint a szárítási technikákra vonatkozóan, hogy elkerüld a deformációt. Olvasd el ezeket a javaslatokat, hogy cipőid mindig tiszták, frissek és használatra készek legyenek!
Tisztítás – mindenképpen tartsuk be a gyártó javaslatait
A sportcipők tisztítására vonatkozó alábbi, általános útmutatás a legtöbb futócipőre érvényes. Ne feledjük azonban, hogy a cipőgyártók egyéb óvintézkedéseket is javasolhatnak bizonyos cipők esetén. Ezért új sportcipőnk első tisztítása előtt mindenképpen ismerkedjünk meg a cipőhöz mellékelt útmutatóval. A lábbelik tisztítására és ápolására vonatkozó legfontosabb tudnivalók a gyártó internetes oldalán és a termékleírásokban is megtalálhatók.
Itt ismerheted meg a New Balance modern, női futócipőit.

Szövetből készült sportcipők tisztítása
A legújabb sportcipők sokféle anyagból készülhetnek: általában korszerű, szintetikus anyagokból, mint pl. tartós és strapabíró poliészterből vagy légáteresztő szövethálóból.
Szövetből készült lábbeli tisztítása:
- Rázzuk le a könnyen eltávolítható szennyeződéseket. A szövetcipők talpát üssük néhányszor egymáshoz, vagy a talajhoz, majd puha kefével keféljük le a homokot, sarat vagy az egyéb, könnyen eltávolítható szennyeződést.
- Húzzuk ki a cipőfűzőt, vegyük ki a talpbetétet (kivehető talpbetét esetén, vagy ha kiegészítő talpbetétet használunk). A cipőfűzők szükség esetén moshatók: áztassuk kímélő mosószeres vízben, majd dörzsöljük át kézzel és szárítsuk meg.
- A cipőtalp kézzel tisztítandó. A cipő talpát kímélő mosószerrel benedvesített puha kefével, szivaccsal vagy törlőkendővel tisztítsuk.
- A cipő felső része kézzel tisztítandó. Töltsünk meg egy edényt tiszta, kímélő mosószerrel elkevert langyos vízzel. Puha kefével, szivaccsal vagy törlőkendővel gyengéden tisztítsuk a cipő felső részét, különösen ügyelve a foltokra, vagy a nehezen eltávolítható szennyeződésekre. Ne dörzsöljük, mert a szövet megsérülhet.
- Öblítés. A maradék szennyeződés és mosószer eltávolításához a cipőt tiszta vízzel alaposan öblítsük ki. A felső részre engedjük a vizet, hogy a cipő talpán maradt szennyeződés ne piszkítsa be a szövetet.
- Szárítás. Gyengéden nyomkodjuk ki a vizet a cipőből, majd tömjük ki papírral, törölközővel vagy sámfával, hogy megőrizzük a cipő eredeti formáját. Hagyjuk megszáradni. Amennyiben lehetséges, szárítsuk szabad levegőn, a közvetlen napsugárzást kerülve. Soha ne szárítsuk szárítóval, és ne tegyük ki közvetlen hősugárzásnak, pl. radiátor vagy kályha mellé.
Fehér sportcipők tisztításakor további, a cipők fehérségét megőrző ápolószerek, mint pl. fehérítő krém vagy gél használata válhat szükségessé.
Sáros, maszatos lett a cipő? Nézzük meg, hogy a gyártó javaslatai szerint a lábbeli mosógépben mosható-e. Ha igen, húzzuk ki a cipőfűzőt, tegyük cipőket egy-egy, a fehérneműk mosásához is használt mosózsákba, állítsuk be a megfelelő (általában rövid, kímélő) programot. Indítás előtt ellenőrizzük a mosási hőmérsékletet.
Részletek itt: Hogyan válasszunk női és férfi futócipőt?
Bőrből készült sportcipők tisztítása
A bőr sportcipők különösen gyengéd tisztítást, gondos ápolást igényelnek, mivel a bőr könnyen sérül, karcolódik vagy elszíneződik.
Bőr lábbelik tisztítása:
- Rázzuk le a könnyen eltávolítható szennyeződéseket: a cipők talpát üssük néhányszor össze vagy puha kefével gyengéden keféljük le.
- Készítsünk elő bőr tisztítására alkalmas kímélő szappannal vagy mosószerrel elkevert langyos vizet. Bőrápoló krém is használható, ilyenkor vízre nem lesz szükség.
- A cipő kisebb, rejtett felületén teszteljük le a szappanos-mosószeres oldatot: győződjünk meg arról, hogy nem okoz-e színváltozást, vagy nem sérti-e a bőrt.
- A mosószeres oldattal nedvesítsünk be egy puha törlőkendőt vagy egyszerű szivacsot, majd gyengéden töröljük át a cipő teljes felületét, különösen ügyelve a nagyobb szennyeződésekre, foltokra. Ne dörzsöljük, mert a bőr megsérülhet.
- Amennyiben makacs szennyeződésekkel van dolgunk, adott típusú, pl. zsír- vagy fűfoltok eltávolítására szánt speciális bőrtisztítót használjunk. Mindig a tisztítószer gyártójának utasításai szerint járjunk el.
- A cipőtalp használt fogkefével vagy cipőkefével tisztítható. A talpat alaposan, de óvatosan tisztítsuk, kerülve a cipő felső részét.
- A mosószermaradék eltávolításához tiszta és nedves törlőkendővel töröljük át az egész cipőt.
- Papírtörlővel, vagy pamut törlőkendővel töröljük szárazra. Ezután tömjük ki papírral vagy sámfával, hogy a cipő megőrizze eredeti formáját.
- Szabad levegőn, hőforrástól távol tartva hagyjuk megszáradni. Kerüljük a közvetlen napsugárzást!
Száradás után javasolt a bőrt cipőápoló balzsammal bekenni: a készítmény, védi a bőrt a repedezéstől, mivel fenntartja a bőr nedvességtartalmát és rugalmasságát. Ne feledjük, hogy csak a rendszeres tisztítás hozza meg a kívánt eredményt! A cipőre száradt és a cipőn hagyott szennyeződés a bőrön apró sérüléseket okozhat.